تاکتیکهای جنگ شهری – 2

در مقابل لباس شخصیها

پدیده لباس شخصیها در مواجه با اعتراضات مردمی همواره از سوی رژیم به کار برده شده است. اینها هیچ نام و نشانی ندارند، معلوم نیست از کجا آمده اند، از چه کسی دستور می گیرند و در نهایت اینها یگانه عامل قتل و آدمکشی در اعتراضات بوده اند. برخلاف نیروهای تعلیم دیده پلیس، اینها انسجام و تاکتیک مبارزه خاصی ندارند. مانند ما یکباره متفرق می شوند اما بر خلاف ما در جایی دیگر خود را آرایش دوباره می دهند. همواره مسلح به سلاح گرم بوده و در هر موقعیتی از اسلحه خود بر ضد مردم استفاده می کنند. در مقابل اینها چه باید کرد؟

تجربه این 9 ماه و مخصوصا قیام 6 دی (عاشورا) چند نکته را برای مواجه با این نیروها به ما میاموزد:

1) لباس شخصیها امکان استفاده از اسلحه ای غیر از کلت کمری ندارند. اینها مجبورند مواقعی خود را بین مردم عادی مخفی کنند برای همین نمی توانند سلاحی بزرگتر با خود حمل کنند مگر اینکه در جمع نیروهای خودی بوده که شیوه عملکرد و خنثی کردن حرکتشان را در نوشته قبلی توضیح دادم. اینجا

2) ضعف اصلی لباس شخصیها عدم هماهنگی و پیروی از تاکتیکی مشخص در جنگهای شهری است. در طول 9 ماه گذشته، همواره بین اینها و ماموران پلیس بر سر شیوه سرکوب مردم درگیریهایی وجود داشته که در نهایت، در روز عاشورا به اوج خود رسید. همانطور که فرماندهان پلیس هم اقرار کردند، این اسطکاک بین نیروهای پلیس و لباس شخصی، موجب شکافی اطلاعاتی گشت که در نهایت نزدیک به 4 ساعت تهران را به دست مردم سپرد.

3) لباس شخصیها در بیشتر مواقع از پوشش نیروهای پلیس برخوردار نیستند دلیل ساده اینکه نیروهای پلیس همواره در حال حرکت از نقطه ای به نقطه دیگر هستند.

4) لباس شخصیها به دلیل آسیب پذیری بالا ( نداشتن تاکتیک تهاجم و تدافع نظامی و مخصوصا نبود حمایت از سوی پلیس ) مجبورند مدت کمی بعد از سرکوب، مکان خود را سریعا تغییر دهند در نتیجه اگر مانند آنچه که در روز عاشورا اتفاق افتاد، بر حفظ مکانهای فتح شده همچون پل حافظ اصرار ورزید، باعث تغییر مکان اینها می شویم. این لحظه فرصت پیشروی بیشتر را به ما می دهد. باید به سمت محلی که می روند یورش برد و امکان تجمع و بازسازی آرایش مجدد را به آنها نداد.

پس در نتیجه:

1) لباس شخصیها به شدت در مقابل تهاجم همه جانبه مردم ضربه پذیر هستند. بر خلاف نیروهای پلیس که تنها در صورت محاصره کامل تسلیم می شوند، اینها در همان ابتدای امر با یک یورش فرار می کنند چون باز هم تاکید می کنم از حمایت و تاکتیک نظامی خاصی برخوردار نیستند. شیوه دفاع جمعی را نمی دانند و امکان تعرض نیز ندارند. برای همین تهاجم گسترده بهترین تاکتیک برای مقابله با آنها است. به یاد بیاورید در طول تابستان چطور صفهای 100 نفره با یورش تنها 20 موتورسوار از هم می پاشید. خیلی ساده شما تجربه و علم مقابله با آنها را نداشتید. دقیقا لباس شخصیها هم همینطور هستند. آنها توان نظامی مواجه با ما را ندارند و تنها با حمایت نیروی پلیس قادر به فعالیت هستند.

2) در هنگام تیراندازی نباید به اینها نزدیک شد. بهترین نیروی لباس شخصی هم در آن لحظه نشانه گیری نمی کند و بی محابا شلیک می کند. برای در امان بودن از تیراندازی، نباید در آن لظه به انها نزدیک شد، اما به محض قطع تیراندازی حتی یک لحظه را هم برای حمله و دستگیری نباید از دست داد.

3) در میان لباس شخصیها عموما ماموران اطلاعاتی نیز حضور دارند. دست یافتن به بیسیم این ماموران، کمک بزرگی برای اطلاع از زمان و شیوه حمله نیروهای پلیس به دست می دهد. خلع سلاح و به دست آوردن تجهیزات لباس شخصیها مخصوصا بسیسم در اولویت باید قرار گیرد.

4) معمولا لباس شخصیها از گاز اشکاور استفاده نمی کنند. اما به یاد داشته باشید بعد از شلیک گاز، اینها به سمت شما نخواهند آمد چون گاز روی خودشان هم اثر منفی می گذارد. پس آرام باشید و برای مقابله با گاز اشکاور پیشنهاد می شود یک بطری کوچک (همچون بطریهای نوشابه های یکبار مصرف) سرکه همراه خود داشته باشید و به محض شلیک گاز، پارچه ای را آغشته به سرکه کرده و جلوی بینی بگیرید. برای محکم کاری، روشن کردن سیگار هم کمک فراوانی می کند. فرار نکنید و سعی کنید محلی مناسب برای آرایش مجدد بیابید و به دیگران نیز کمک کنید.

5) پرتاب گلوله های گاز اشکاور به سمت مهاجمان آنها را عملا زمین گیر می کند. گلوله های گاز اشکاور پس از شلیک خیلی داغ نیستند و می توان انها را با دست به سمت خوده سرکوبگران پرتاب کرد. سعی کنید برای این کار حتما ماسکی آغشته به سرکه داشته باشید.

6) آتش روشن کنید. به ساختمانهای دولتی حمله کنید و سعی کنید از امکانات مواد سوختنی همچون میز و صندلی استفاده کنید و مسیری را ببندید. تعرض شما بیشترین ترس را برای آنها به دنبال دارد. وقتی شما در موضع قدرت هستید انها کمترین اقدامی نمی کنند. لباس شخصیها بر خلاف نیروهای پلیس در این زمان هرگز به شما نزدیک نخواهند شد.

7) لباس شخصیها بعد از متفرق شدن سریعا خود را آرایش داده و مسلح می شوند. در هنگام عقب نشینی ( زمانیکه آرام و از روی برنامه از شما دور می شوند ) آنها را دنبال نکنید چون دورتر نیروی دومی دارد خود را برای تهاجم به شما آماده می کند. تغییر مسیر دهید و سعی کنید به خیابان یا میدان اصلی پیش روی کنید.

8) هرگز برای استفاده از چوب و سنگ برای دفاع از خود یا دیگران در مواجه با لباس شخصیها به خود تردید راه ندهید. آنها هیچ وقت در ضرب و شتم وحشیانه شما به خود تردید راه نخواهند داد چون شما را دشمن درجه یک خود می دانند. باید از خود و دیگران در مقابل این اوباشان دفاع کنید. توجه داشته باشید که شما در یک صحنه جنگ شهری واقعی هستید. اگر شما نزنید، دشمن این کار را خواهد کرد. اگر باتوم و تجهیزات دفاعی از ماموران به دست آوردید، تا آنجا که برایتان مقدور است  و در جمع بودید، آن را حفظ کنید و از خود در مقابل مهاجمان دفاع کنید.

Advertisements

یک دیدگاه

  1. استراتژی جنبش سبز اين نبوده و اين نيست ! همه ی حرفهايی که زدی رو قبلا خودتون امتحان کردين که الان اونجا تشريف دارين ! استراتژی اين جنبش گسترش آگاهی و حفظ اتحاده که ريشه هر نوع استبدادی رو ميخشکونه ، نه ريختن و آتيش زدن

    ^^^^^^^^^^^^^^^^
    سیاوش:شما در وبلاگ من، در حالیکه پر از گزارشها و عکسهایی که خودم از مراسمها گرفتم هست بهم میگی خارج از کشورم؟ این انقلاب، علیه خشونت حاکمیت است. وقتی شما به خیابان میایی، باید در مقابل اوباشی که بهت حمله می کنن از خودت دفاع کنی. اگر استراتژی موسوی این نیست، به این خاطره که دفاع و تعرض مردم باعث سرنگونی جمهوری اسلامی میشه. موسوی این رو نمی خواد…

  2. دوست عزیز افتضاحی که کمونیست در قرن اخبر به وجود آورد و هنوز هم دولتهایی استبدادی مثل چین اون رو ادامه میدن، واقعا جایی برای دفاع نگذاشته اند. هیچکدام از این حکومت ها اندکی به دنبال آزادی نبودند.

  3. منم با نظر سیاوش موافقم آنهائی که بشما توصیه میکنند در مقابل خشونت مزدوران حکومت از خودتان دفاع نکنیدبیشتر بفکر رو نشدن نقاط ضعف حکومت هستند تا سلامتی شما.هر قدمی که شما پیش بگذاریدآنها ده قدم عقبتر میروند.پیشروی عامل پیروزی است .

  4. دوستان لطفا به این ایده برای ساختن ایرانی جدید بها بدین. این ایده در صورت فراگیر شدن، اگر به یک خواست عمومی در جنبش سبز تبدیل بشه گره گشای بسیاری از مشکلات آینده ماست. لطفا خواهشمندیم چند دقیقه از وقتتان را به تکثیر این اندیشه جدید در بین دوستانتان اختصاص دهید:
    http://hamparvazan.wordpress.com/2010/03/05/44/


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s