تسخیر خیابان در اول مه سنندج سرخ!

گزارش تکمیلی از مراسم روز جهانی کارگر سال ۱۳۹۱ / ۲۰۱۲ در سنندج

ساعت ۵:۴۰ از میدان آزادی سنندج به سمت میدان انقلاب از مسیر خیابان فردوسی به راه میافتم. تقریبا هر چند قدم سه درجه دار نیروی انتظامی و سه سرباز وظیفه باتوم بدست ایستاده اند. این فضای نظامی البته از چند روز پیش در شهر دیده می شد و طبق گزارشهایی از شهرهای دیگر نیروهای بسیج و گارد ویژه را به سنندج آورده بودند. جمعیت زیادی نیز از خیابان فردوسی به سمت میدان انقلاب در حال حرکت است. در برخی نقاط ماموران نیروی انتظامی مجهز به سلاح گرم هستند.

به سه راه نمکی که می رسم یک ون و یک مینی بوس نیروی انتظامی جلوه گر می شود. یک گروه از موتور سواران نیروی انتظامی زیر پل فردوسی داخل یکی از پارکینگها منتظر هستند.

به تقاطع ناصر خسرو که می رسم ازدحام ماموران انتظامی و لباس شخصی مقابل پاساژ نهرو بسیار زیاد است. تقریبا امکان هر اقدامی و برگزاری مراسم منتفی به نظر می رسد. ماموران لباس شخصی بعضا با جلیقه های مشکی و یا با بدست داشتن دوربین فیلم برداری کاملا مشخص هستند. در این نقطه اکثر ماموران انتظامی مجهز به سلاح گرم هستند. مسیرم را به سمت میدان انقلاب ادامه می دهم که متوجه می شوم مراسم به خیابان انقلاب (سیروس) منتقل شده است.

از میان جمعیت راهم را باز می کنم و به سمت خیابان سیروس می روم. این خیابان یک مسیر عبوری مهم در شهر است. بازار سنتی شهر اینجاست و مرکز اصلی خرید اقلام خوراکی مردم شهر و نیز شاهراه اصلی عبور و مرور جمعیت زیادی از کارگران و مردم نیز همینجاست. در طول این ساعت، جمع زیادی از کارگران که از کار روزانه خود باز می گردند، از طریق این خیابان و یکی دیگر از خیابانهای اطراف میدان انقلاب به سمت منازل خود می روند.

جمعیت زیادی در حال تردد است و ساعت کمی از ۶ گذشته است. به ناگاه چند نفر وارد خیابان می شوند و پلاکاردهای سرخ خود را بلند می کنند و شعار نان مسکن آزادی سر می دهند. خودروها وسط خیابان از حرکت باز می ایستند و همینطور به تعداد شرکت کنندگان از هر سو اضافه می شود.

مردم شعار می دهند نان مسکن آزادی و برخی نیز با کف و سوت زدن آنها را حمایت می کنند در عین حال که عبور خودروها از دو طرف مسدود شده است، به جمعیت همچنان افزوده می شود. خیابان به تسخیر مردم در می آید و پارچه نوشته سرخ بزرگی با عنوان ۱ مه، روز جهانی کارگر گرامی باد برافراشته می شود.

پلاکاردهای سرخی که به دست شرکت کنندگان دیده می شود شعارهایی با این مضامین دارد: کار کودکان ممنوع، کارگران جهان متحد شوید، کارگر کارگر اتحاد اتحاد، کارگر دانشجو اتحاد اتحاد، یا کار یا بیمه بیکاری، کارگریم گرسنه ایم کارگریم گرسنه ایم، برخیز ای داغ لعنت خورده، تشکلهای مستقل کارگری ایجاد باید گردد، نان مسکن آزادی و…

مردم آرام آرام به سمت میدان انقلاب حرکت می کنند و شعارهای کوبنده تری چون کارگر زندانی آزاد باید گردد، زندانی سیاسی آزاد باید گردد سر می دهند و همانطور که حدود ۵۰ متر به سمت میدان انقلاب حرکت کرده اند، با یورش نیروهای انتظامی و لباس شخصی مواجه می شوند. یک گاز اشکاور شلیک می شود و ماموران با باتوم و چوب و چماق و گاز فلفل به جان مردم می افتند که حضور انبوه مردم مانع ضد و خورد یا دستگیری بیشتر می شود. اما در همان ابتدا جوانی حدودا ۲۵ ساله توسط ماموران بازداشت و به شدت مورد ضرب و شتم قرار می گیرد.

چند نفر از زنان در مقابل ماموران نیروی انتظامی می ایستند و آنها را مورد بازخواست قرار می دهند که چرا به مردم حمله می کنید و آنها را ضرب و شتم می کنید و خواستار آزادی جوان دستگیر شده می شوند. ماموران تلاش می کنند آنها را متفرق کنند و فضا را آرام کنند اما از سوی دیگر خیابان به ناگاه جمعیت زیادی هورا می کشند و ماموران عقب می روند.

ماموران لباس شخصی سراسیمه تلاش می کنند تا فضا را آرام کنند اما مردم همچنان در محل هستند. برخی از لباس شخصیها پلاکاردهایی که به زمین افتاده است جمع می کنند و برخی دیگر از مردم فیلم می گیرند. یک مامور لباس شخصی سوار بر خودرویی که جوانی را سوار آن کرده اند با خشم و ناراحتی فراوان شعار روی یکی از پلاکاردها را می خواند و آن را پاره پاره می کند.

نیروهای موتوری یگان ویژه پس از چند دقیقه از پایان مراسم و متفرق شدن بخشی از مردم وارد خیابان می شوند و مانور می دهند. مردم بی اعتنا همچنان آماده ادامه تظاهرات هستند و ماموران امکان متفرق کردن مردم را ندارند. اکثر مردم همچنان در کنار مغازه ها و خودروها می ایستند و نظاره گر ماجرا می شوند.

در نهایت طبق مشاهدات خودم با دستگیری ۲ نفر دیگر که از اسامی آنها بی اطلاع هستم و نیز ضرب و شتم مردم کمی فضا آرام می شود. اما حضور انبوه جمعیت تا نیم ساعت بعد همچنان ادامه پیدا می کند.

مراسم روز جهانی کارگر در سنندج در حالی با شور و شوق فراوان و بسیار سرخ و رادیکال برگزار شد که از ۳ روز قبل، فضای این شهر به شدت نظامی شده بود و طبق گزارشها دستگاه اطلاعاتی رژیم نیز اقدام به تهدید و ارعاب جمعی از فعالین شناخته شده کارگری جهت جلوگیری از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در این شهر کرده بود.

.
گزارشهای دیگر:
از همین وبلاگ: روز جهانی کارگر 2012 در سنندج + گزارش تصویری
.
کمیته برگزاری روز جهانی کارگر در سنندج: برگزاری مراسم با شکوه روز جهانی کارگر در سنندج
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران: صدها نفر در سنندج به مناسبت اول مه تظاهرات كردند
بی بی سی فارسی: تجمع کارگران در سنندج ‹به تشنج کشیده شد›
رادیو زمانه: يورش به مراسم روز جهانی کارگر در سنندج
اتحادیه آزاد کارگران ایران: مراسم روز جهانی کارگر با شرکت صدها کارگر سنندجی برگزار شد

.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s